Oferta
Polski

FISS eksportuje BÜHLER Carat 140, BÜHLER Evolution i więcej z Izraela do Słowenii: Podróż pełna przygód

W 2022 roku firma FISS na zlecenie klienta zdemontowała kilka ogniw odlewniczych firmy BÜHLER, zapakowała je i wysłała jako zespoły do Słowenii.

W 2022 roku firma FISS otrzymała zlecenie od firmy ze Słowenii, aby na międzynarodowym rynku używanych maszyn do zakupu znaleźć komórki odlewnicze do produkcji części samochodowych. Jako ekspert w dziedzinie maszyn używanych, firma FISS zorganizowała nie tylko poszukiwania i sprzedaż, ale także demontaż i transport  maszyn. Z dużą wiedzą i starannością zdemontowano maszyny, zapakowano je i wysłano w drogę. Przedsięwzięcie pełne przygód, ale w końcu udane. Wśród nich znalazły się wypróbowane i sprawdzone w czasie rzeczywistym maszyny do odlewania ciśnieniowego firmy BÜHLER Carat, które posiadają siłę mocowania do 14.000 kN i nadają się szczególnie do odlewania części aluminiowych i magnezowych w przemyśle motoryzacyjnym.

DORADZTWO I SIEĆ

Aby uzyskać jak najlepsze doradztwo, klient zwrócił się o wsparcie do doświadczonych ekspertów z firmy FISS. Dzięki światowym kontaktom i ścisłej współpracy z partnerami handlowymi z branży odlewniczej w prawie wszystkich krajach świata, poprzez szeroko zakrojone badania udało się szybko zlokalizować odpowiedniego dostawcę używanych maszyn odlewniczych w Izraelu. Klient poszukiwał komórek odlewniczych do produkcji aluminiowych obudów dla przemysłu motoryzacyjnego w swoim zakładzie w Słowenii, a szeroka oferta została szybko uzgodniona, ponieważ czas naglił.

PLANOWANIE I DEMONTAŻ

Teraz nadszedł czas na planowanie wymagającego demontażu i przeniesienia używanych maszyn. W tym miejscu pojawiła się specjalistyczna wiedza firmy FISS, której 30-letnie doświadczenie stanowiło niezastąpioną pomoc. Wspólnie przeanalizowano specjalne wyzwania, które mogą pojawić się podczas demontażu i transportu oraz opracowano praktyczne rozwiązania. Staranne przygotowanie i know-how firmy FISS zapewniły udaną realizację relokacji.

Projekt był bardzo obszerny i obejmował demontaż i załadunek: kilku komór odlewniczych BÜHLER Carat i Evolution z bogatym wyposażeniem automatyki, pieca do topienia aluminium StrikoWestofen, liniowych systemów ciągłego przepływu Rösler i systemu rentgenowskiego Yxlon oraz innych akcesoriów odlewniczych.

Wyzwaniem przy tym projekcie było zrealizowanie go w bardzo krótkim czasie. Nie było zbyt wiele czasu na realizację. Praca odbywała się na kilka zmian, także w soboty i niedziele. Do pracy zaangażowano 18-osobowy zespół, składający się z pracowników klienta i naszej ekipy demontażowej.

TRANSPORT I MONTAŻ

Jako generalny wykonawca, firma FISS jest idealnym partnerem dla klientów z branży odlewniczej w zakresie transportu kompletnych instalacji odlewniczych. Takie zadania transportowe wymagają wysokiego poziomu wiedzy i indywidualnego planowania, aby wszystkie etapy projektu przebiegały bez zakłóceń. W firmie FISS klienci mogą liczyć na wieloletnie doświadczenie i zaawansowane zarządzanie procesami, aby każdy transport zakończył się sukcesem.

Dokumentacja procesu demontażu była doskonała. Każda część została oznakowana i sfotografowana, a klient był informowany o całym procesie. Jednym z wyzwań tego projektu był fakt, że maszyny musiały być zdemontowane w Izraelu, a większość ludzi mówi tam tylko po hebrajsku.

Transport obejmował 18 jednostek ładunkowych z 40-stopowym OTC, 13 jednostek ładunkowych z 40-stopowym MAFI oraz drewnianą skrzynię z systemem rentgenowskim Yxlon, o łącznej wadze około 550 ton. Mimo dobrego przygotowania, pojawiają się czasem przygodne wyzwania, na które FISS nie ma wpływu. Firma spedycyjna musiała w krótkim czasie zmienić trasę transportu i przesunąć termin załadunku. Doprowadziło to do nieplanowanej przeprawy morskiej trwającej około 3 tygodni.

Klient w Słowenii zdecydował się na samodzielne przeprowadzenie montażu i uruchomienia maszyn, ale zespół firmy FISS był gotowy do udzielenia wszelkiego wsparcia. Ustawienie jednej komórki odlewniczej trwało około 4 miesięcy.

Wnioski:

Ogólnie rzecz biorąc, projekt był dużym zadaniem pod względem czasu i zakresu, ale profesjonalne planowanie i dobra praca zespołowa umożliwiły jego pomyślne zakończenie. Klient jest bardzo zadowolony z dostarczonych komór odlewniczych i jest gotowy do produkcji części samochodowych. Firma FISS jest w kontakcie z tym klientem od lat i cieszy się na przyszłą współpracę.