Oferta
Polski

Rosnąca liczba ludności na świecie i coraz większy dobrobyt w coraz większym stopniu wyczerpują nasze zasoby naturalne. Krótko mówiąc: zabraknie nam surowców, jeśli nie będziemy ich oszczędniej wykorzystywać. Właśnie w tym przypadku wykorzystanie urządzeń i maszyn przez cały okres ich użytkowania ma szczególnie trwały efekt. Używana maszyna przemysłowa nie musi być wyrzucona na złom tylko dlatego, że firma zbankrutowała lub zmieniła swoją produkcję. Używane maszyny mogą zostać poddane regeneracji lub modernizacji i przez wiele lat niezawodnie pracować w nowym miejscu.

Dlatego też firma produkcyjna powinna zawsze zadawać sobie pytanie: Czy nowy zakup naprawdę ma sens, czy też lepszym rozwiązaniem jest zakup maszyny używanej? Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jakość dobrej maszyny używanej może być równa. Sprzedawcy z drugiej ręki kupią maszynę tylko wtedy, gdy jej jakość jest nadal dobra. Kupujący otrzymują również gwarancję, która stanowi dodatkową ochronę inwestycji. Kolejną zaletą są niższe koszty nabycia, co jest szczególnie interesujące dla firm z ograniczonym budżetem.

Rola maszyn przemysłowych w odniesieniu do naszego środowiska

Istnieją różne badania i programy dotyczące zarządzania zasobami w przemyśle w celu promowania redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony naszego środowiska. Jednak to, o czym często się nie wspomina, mówiąc o zarządzaniu zasobami lub zrównoważonym rozwoju, to rola maszyn i związany z nią wpływ na nasze środowisko. W końcu duże ilości dwutlenku węgla są również emitowane do atmosfery, gdy nowe maszyny są produkowane i wysyłane na cały świat.

Zawsze pamiętaj: maszyny dla przemysłu są wysoce funkcjonalne, trwałe i zaprojektowane do ciągłego użytku. Niektóre maszyny są rzadko używane lub wykorzystywane tylko do zadań specjalnych i wyczerpały tylko ułamek swojego planowanego okresu użytkowania. Można je prawie nadal opisać jako dobre jak nowe. Pozbywanie się ich nie ma więc żadnego sensu z punktu widzenia pilnie potrzebnej ochrony zasobów. Sprzedawcy maszyn używanych rozpoznają potencjał maszyny i mogą udzielić zainteresowanym przedsiębiorstwom praktycznego, neutralnego i niezależnego od producenta doradztwa.

Jaka jest trwała alternatywa: zakup nowej maszyny czy zakup maszyny używanej?

To jest oczywiste dla każdego: Najbardziej zrównoważoną alternatywą jest zakup maszyn używanych. Dzieje się tak dlatego, że wydłuża się ich żywotność i zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach. Ale jakie są argumenty przemawiające za zakupem nowych? Podobnie jak w przypadku innych produktów zorientowanych na technologię, zakup nowoczesnej maszyny najnowszej generacji również w pewnym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska, jeśli na przykład osiąga ona lepsze wartości w zakresie efektywności energetycznej niż starsze modele.

Istnieją jednak inne czynniki, które należy rozważyć w zależności od maszyny, marki, modelu, pracy, jaką będzie wykonywać i materiałów, z jakich jest wykonana. Tutaj to pomaga firmie zainteresowanej zakupem do analizy wszystkich czynników i bieżącej sytuacji operacyjnej do podjęcia świadomej decyzji między zakupem nowej maszyny lub zakup używanego. W większości scenariuszy, zakup używanych maszyn jest o wiele bardziej sensowne. Kolejną zaletą: używane maszyny są natychmiast dostępne i tańsze, co jest często szczególnie ważnym aspektem.

Jeśli maszyna jest już trochę przestarzała, dobrym pomysłem jest remont maszyny w części lub generalny remont przeprowadzony przez kompetentnego eksperta w zakresie maszyn używanych. Oprócz zrównoważonego rozwoju istnieje wiele powodów, dla których warto remontować używane urządzenia:

  • Do 50 % niższe koszty w porównaniu z nowym zakupem
  • Wyższa dyspozycyjność instalacji
  • Przejście na najnowszą technologię, modernizacja
  • Rozszerzenie funkcjonalności, modyfikacje
  • Optymalizacja procesów dzięki automatyzacji urządzeń
  • Wniosek jest taki, że takie podejście jest opłacalne dla wszystkich zaangażowanych stron. Kupujący oszczędza pieniądze, ponieważ nie płaci nowej ceny. Ostatecznie zyskuje również środowisko, ponieważ nie marnuje się zasobów na nową konstrukcję.