Oferta
Polski
Piece topialne
Filtry

Piece topialne to piece przemysłowe stosowane w odlewnictwie do topienia i utrzymywania temperatury. W zależności od zastosowania i wymagań dotyczących jakości, obsługi i wydajności dostępne są piece topialne o różnych konstrukcjach mechanizmach i rozwiązaniach technicznych. Przeznaczone są do stopów aluminium, magnezu, mosiądzu, cynku, cyny i ołowiu. Piece różnią się pod względem konstrukcji, wydajności topienia i pojemności. Ich cechą wspólną jest oszczędność energii, zoptymalizowane odprowadzanie spalin i mała utrata materiału wskutek wypałki.

Zasadniczo stosowane są dwa różne rodzaje ogrzewania: elektryczne lub paliwowe. Piece z ogrzewaniem oporowym wyróżnia wysoka elastyczność. Mocną stroną pieców ogrzewanych paliwami jest wyższa wydajność topienia i większa pojemność pieca. Dostępne w miejscu eksploatacji nośniki energii i możliwości prowadzenia spalin decydują o doborze rodzaju ogrzewania.

Piece topialne i piece podgrzewające z ogrzewaniem elektrycznym

Dzięki metalowym materiałom przewodów grzejnych można uzyskać temperatury do 1300°C, a z pomocą materiałów specjalnych nawet do 1800°C. Piece z ogrzewaniem oporowym stosowane są w funkcji pieców topialnych, a najlepiej w funkcji pieców podgrzewających. Elektryczne piece topialne i podgrzewające doskonale nadają się do przetwarzania stopów aluminium, magnezu i cynku we wszystkich typowych metodach odlewania, takich jak odlewanie ciśnieniowe, odlewanie niskociśnieniowe, odlewanie kokilowe i odlewanie piaskowe. Temperaturę materiału odlewniczego można precyzyjnie regulować za pomocą sterowania mikroprocesorowego. Nawet jeśli piece topialne opalane paliwami osiągają wyższą wydajność topienia, w odniesieniu do optymalnej efektywności energetycznej ogrzewanie elektryczne stanowi pierwszy wybór.

Piece topialne i piece podgrzewające z ogrzewaniem gazowym i olejowym

Piece topialne ogrzewane paliwami doskonale nadają się do pierwszego topienia i są preferowanym rozwiązaniem do ładowania maszyn odlewniczych ciekłym materiałem lub są wykorzystywane w zakładach przetapiania metali nieżelaznych. Dobór właściwego pieca zależy od materiału wsadowego, stopu, żądanej wydajności topienia i temperatury, jak również od trybu pracy. Należy również uwzględnić aspekty, takie jak niezawodność, łatwość obsługi, koszty eksploatacji i konserwacji. Do użytkowników, którzy chcą optymalnie wykorzystywać energię i którym zależy na najwyższej jakości, kierowana jest oferta pieców topialnych ogrzewanych paliwami z systemami palników i odzyskiem ciepła.

Piece topialne szybowe – używane piece topialne do aluminium

Użytkownicy stawiający wysokie wymagania odnośnie jakości metali, wydajności topienia i ekonomiczności, np. odlewnie aluminium / odlewnie ciśnieniowe, stosują piece topialne szybowe. Piece te posiadają szczególną geometrię szybu ze specjalnie dopasowaną technologią palników. Wszystkie etapy procesu, takie jak podgrzewanie wstępne, nagrzewanie i upłynnianie są tutaj połączone w jednym szybie topialnym. Jeszcze zimny materiał topliwy jest umieszczany na górze w szybie, następnie opada w szybie i nagrzewa się na drodze w dół. Piec szybowy pracuje na zasadzie przeciwprądowej, korzystnej z punktu widzenia techniki cieplnej, ponieważ wznoszącym się spalinom w trakcie topienia odbierane jest ciepło.

Ekspert w zakresie używanych pieców topialnych

W firmie Fiss można nabyć używane piece topialne i piece podgrzewające ogrzewane elektrycznie, gazem lub olejem. Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w skupie i sprzedaży maszyn używanych dla przemysłu odlewniczego. Udzielamy profesjonalnego wsparcia na etapie poszukiwania odpowiedniego pieca, dokładnie kierując się wymaganiami klienta. Nasi wykwalifikowani inżynierowie i technicy oferują doskonałe kompleksowe usługi, począwszy od demontażu i remontu maszyny aż po zadania związane z logistyką, montażem i szkoleniem w nowej lokalizacji.